Oživení jezírka

Při zakládání jezírek uvažujte také o možnosti, že vytvoříte potůček, vodopád nebo fontánu. Jsou to sice estetické výtvory, kterými zvýšíte atraktivitu zahradního jezírka, ale mají současně i další důležitou funkci – okysličují vodu. S tímto tzv. oživením jezírka však počítejte už při plánování jezírka. Pozdější úpravy jsou náročnější, protože na dně je geotextilní fólie, a s ní už nelze hýbat. Pokládka jezírkové fólie se provádí při definitivním vymodelování jezírka a slouží i na zakrytí břehů. Pokud chcete vytvořit potůček, snadno ho vymodelujete pomocí další fólie.

Tekoucí voda pomáhá udržovat jezírko čisté

Potůčky, vodopády a fontány pomáhají při údržbě jezírek. Jestliže jezírkem protéká tekoucí voda, případně jde o koloběh vody za pomocí čerpadla, pohyb vodních molekul pomáhá přinášet do vody kyslík a tím ji čistit. Je menší pravděpodobnost, že se jezírko zanese nepříjemnými řasami nebo že se rozmnoží baktérie. Péče a čištění jezírka bude snazší. Stojatá voda rychleji vysychá a vodní organismy ji postupně zbavují kyslíku. Zurčící potůček potěší oko a zároveň přináší okysličení. Je to podobný proces jako čištění vody.

Osvětlení jezírka vytvoří kouzelnou atmosféru

Při plánování jezírka se rozmyslete, kde bude potůček, vodopád nebo fontána. Vodopád je efektní dát na konec potůčku. Na dno těchto výtvorů umístíte jezírkovou fólii a vše upravíte pomocí písku, kamenů a rostlin. Při plánování fontány je důležitý výkon čerpadla, které do ní bude vhánět vodu. Rozměry fontány musí být přiměřené k celkové ploše jezírka. Maximální výška fontány by neměla být větší než poloměr jezírka. Atmosféru jezírka můžete doplnit osvětlením. Může být okolo jezírka, ale světlomety lze umísit i pod hladinu. Uvidíte, jakou kouzelnou atmosféru to u jezírka vytvoří.