Plánování a zakládání jezírka

Také vás nadchly zahradní nebo koupací jezírka? Při plánování jezírka je nutné se držet určitých pravidel. Nezáleží na velikosti zahrady, ale spíše na velikosti jezírka. Doporučuje se dodržet plochu minimálně 12 metrů čtverečných a jeden metr hloubky. To je základ pro vytvoření biologické rovnováhy a tím i samočisticí schopnosti jezírka. Pokud bude jezírko menší, budete mít více práce s čištěním a filtrace bude opravdu nezbytností. Větší jezírka snadněji vytvoří biologickou rovnováhu.

Zakládání jezírka – rostliny i živočichové potřebují také stín

Při zakládání jezírka přemýšlejte také o tvaru a jeho umístění. Není vhodné, aby vodní nádrž byla celý den na přímém slunci. To jen umožní rychlý rozvoj řas, které vodu zakalují. Údržba jezírek je v takovém případě velmi náročná. Zahradní jezírko by mělo mít na jaře a v létě 6 až 8 hodin přímého slunečního svitu. Menší a mělčí jezírka, která se rychle prohřívají, by přes poledne měla být 2 až 3 hodiny ve stínu. Tomu napomohou stromy i keře, ale nesmějí se vysazovat blízko nádrže, kde je geotextílie a jezírková fólie, které by mohly svými kořeny poškodit. Na to myslete při plánování jezírka.

Na dno jezírka se dává geotextílie a jezírková fólie

A jaké materiály jsou vhodné při zakládání jezírka? Beton ani sklolamináty se už nenosí, ideální je jezírková fólie. Ta nejlépe odolává pohybům zeminy, mrazu i horku. Je stoprocentně vodotěsná, elastická a má dlouhou životnost. Fólie z polyetylenu (PE) a polyvinylchloridu (PVC) jsou navíc odolné vůči UV záření. Používají se také kaučukové fólie. Doporučuje se tloušťka minimálně jeden milimetr, slabší fólie jsou náchylnější k poškození. Pod jezírkovou folii se dává geotextílie pro jezírka, která brání pronikání kořenů a hlodavců. Při zakládání jezírka pamatujte na zakrytí folie na břehu pískem a kameny, případně v kombinaci s kamínkovou fólií.